Ono što ja kao urar znam jest da su se stari muški satovi Darwil prodavali u robnoj kući u Trstu. Ja sam toliko često bio u toj robnoj kući, ja znam sve i jedan mehanizam po broju koji ide, znate kad mi tražimo nekad ključeve za Darwile pa ima kf81, ut6365, fa76, to su sve mehanizmi koje sam zapamtio, to se ne zaboravlja.
Nije bilo putovanja u Trst da ja nisam išao u tu robnu kuću jer sam i nekim prijateljima popravljao i dok su ti muški satovi bili kod mene na popravku, trebao sam i dijelove – a i to se tamo moglo kupiti.
Dok sam bio na zanatu, ja sam nekih godinu dana radio samo velike satove dok se malo ruke ne priviknu, a onda sam počeo da radim male satove, džepne, ručne muške, a ženski su još malo manji i to je išlo nekim redom. Moj majstor je već 1969. radio te satove jer tad nije bilo puno satova, bili su švicarski ženski i muški satovi, ruski ženski i muški satovi, nešto malo je rađeno u Italiji. Dok sam bio u tom malom mjestu, nisam ih prodavao jer nisam mogao nigdje da ih kupim. Nove kao nove nisam nikad prodavao, ali jesam neke antikvitete.
U ono vrijeme, mislim da se moralo potrošiti trećina plaće za jedan Darwil. Nije bilo u to vrijeme nekih “falševa” kao danas. Talijani su kasnije pravili Darwile, i Omege, također, ali nisu to originali bili. Prve serije Darwila su bili 60-ih godina, oni su bili malo nježni na neke ekstremne udare, međutim, to se opet napravi, i taj sat opet radi.
Taj sat je da se pohvalite njime i da ga čuvate. Početnom 70-Ih godina majstori su možda govorili da se nađe neki sistem da budu otporniji na udare i na vodu, i onda su izašli na tržište novi ženski i muški satovi 1971. godine – Darblok se zove taj sistem.