Mjesec: ožujak 2022.

Znate li da previše omega 3 može biti opasno?Znate li da previše omega 3 može biti opasno?

Riblje ulje je poznato po svom bogatstvu svojstava koja promiču zdravlje. Bogato omega 3 masnim kiselinama koje su zdrave za srce, pokazalo se da riblje ulje smanjuje trigliceride u krvi, ublažava upalu, pa čak i olakšava simptome stanja kao što je reumatoidni artritis.

Međutim, više ribljeg ulja nije uvijek bolje, a uzimanje prevelike doze zapravo može učiniti više štete nego koristi kada je u pitanju vaše zdravlje.

Evo nekih potencijalnih nuspojava koje se mogu pojaviti kada konzumirate previše ribljeg ulja ili omega 3 masnih kiselina.

  • Krvarenje

Krvarenje desni i krvarenje iz nosa dvije su karakteristične nuspojave prekomjerne konzumacije ribljeg ulja. Jedna studija na 56 ljudi otkrila je da suplementacija sa 640 mg ribljeg ulja dnevno tijekom razdoblja od četiri tjedna smanjuje zgrušavanje krvi kod zdravih odraslih osoba. Dodatno, druga mala studija pokazala je da uzimanje ribljeg ulja može biti povezano s većim rizikom od krvarenja iz nosa, izvještavajući da je 72% adolescenata koji su uzimali 1-5 grama ribljeg ulja dnevno iskusilo krvarenje iz nosa kao nuspojavu. Iz tog razloga, često se savjetuje da prestanete uzimati omega 3 prije operacije i razgovarate sa svojim liječnikom prije uzimanja suplemenata ako uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi poput varfarina.

  • Visoki šećer u krvi

Neka istraživanja pokazuju da suplementacija s velikim količinama omega 3 masnih kiselina može povećati razinu šećera u krvi kod osoba s dijabetesom. Jedna mala studija, na primjer, otkrila je da je uzimanje 8 grama omega 3 masnih kiselina dnevno dovelo do 22% povećanja razine šećera u krvi kod osoba s dijabetesom tipa 2 tijekom razdoblja od osam tjedana. To je zato što velike doze omega 3 mogu stimulirati proizvodnju glukoze, što može pridonijeti visokoj razini dugotrajne razine šećera u krvi. Međutim, druga istraživanja su pokazala oprečne rezultate, sugerirajući da samo vrlo visoke doze utječu na šećer u krvi. Zapravo, druga analiza 20 studija pokazala je da dnevne doze do 3,9 grama EPA i 3,7 grama DHA – dva glavna oblika omega 3 masnih kiselina – nemaju utjecaja na razinu šećera u krvi kod osoba s dijabetesom tipa 2.…